Класс: шестой
УМК: «Enjoy English-6» (авторы М.З. Биболетова, Н.Н.
Трубанева) )
Цели урока.
Образовательная:
·
совершенствовать навыки устной речи, аудирования по теме;
·
развивать
навыки чтения;
·
активизировать
учащихся в говорении по теме;
·
проконтролировать
усвоение грамматического материала.
Развивающая:
·
развивать
мышление, память, воображение;
·
развивать
интеллектуальную сферу личности учащихся;
·
расширять
кругозор и общую культуру учащихся.
Воспитательная:
·
воспитывать
чувство уважения к англоязычной культуре.
Коммуникативные
и учебные задачи:
·
рассказывать о Соединенном Королевстве, с опорой на план и информацию из
прочитанных текстов и фильма; называть страны, входящие в состав Соединенного
Королевства.
·
читать текст, построенный на знакомом языковом материале, с полным
пониманием; находить в тексте запрашиваемую информацию;
Оснащение урока: компьютер, мультимедийный проектор,
аудиозаписи; раздаточный материал (карточки с заданиями).
№
|
Этап
урока
|
Средства
обучения
|
1
|
Организационный момент. (приветствие, введение в сюжет
урока).
Good morning students!
T: We have guests at our lesson today. Greet them,
please.
Cl: Good morning!
T: How are you, children? Are you OK? And you,
Sasha?
P1: I’m OK, thank you.
P2 : I’m fine, thanks.
Do you like travelling? – Yes, I do. Do you want to
travel today? – Yes, we do.
Let’s guess the country we are going to travel to.
The oldest known name of this country is Albion. It is an island state. It is
situated on the north-west of Europe. What country is it? – It is the UK.
Let’s take your seats in the airplane. Fasten belts,
please. Have a nice trip.
Close your eyes. Let’s fly. Open your eyes. You are
at the airport. I am you guide. Nice to meet you students.
What is your name? Where are you from? What
languages do you speak? What is your hobby? ets.
Welcome to the UK.
|
1 слайд -картинками о путешествиях
2-3 слайд – виды Соединенного королевства
4 слайд – самолет
5 слайд - аэропорт
|
2
|
Фонетическая разминка.
What language we are going to speak in the UK?
– English.
Let’s train our phonetic skills.
[‘juərəp]
[ju:,naitid ‘kiŋdəm]
[‘iŋglənd]
[‘skotlənd]
[weilz]
[,no:ðn ‘aiələnd]
[‘edinbərə]
[‘ka:dif]
[,bel’fa:st]
[temz]
[,no:θ ‘si:]
[ət’læntik ‘ouʃn]
|
6 слайд - транскрипция
|
3
|
Закрепление изученной лексики.
Look at these words. You should read and odd one word out.
•
Edinburgh, London, Liverpool, Belfast.
•
Scotland, Cardiff, England, Wales.
•
Russian, English, Scottish, Welsh.
•
The
Thames, the Severn, the Mississippi, the Avon.
•
The
Atlantic Ocean, the Yellow Sea, the North Sea, the Irish Sea.
Open one square and guess the word, please.
|
7 слайд – найди лишнее
слово
8 слайд – назови слово
|
4
|
Тренировка грамматических навыков по теме «Артикль».
We have many geographical names. Let’s review
the definite article.
Учащиеся
повторяют правило употребления определенного артикля с географическими
названиями.
Let’s do this exercise. Fill in the definite
article where it is necessary.
Выполнение
упражнения у доски.
1.___UK is situated on _____ British Isles.
2. ____ English Channel separates ____ Britain
from the continent.
3. _____ Irish Republic is an independent
country.
4. People who live in _____ Wales are called
Welsh.
5. The capital of ____ Northern Ireland is ____
Belfast.
6. ____ Thames is the most famous river in ___
United Kingdom.
7. ____ UK is washed by ____ Atlantic Ocean in
the east.
|
9 слайд – географические
названия
10 слайд – упражнение на
артикль
|
5
|
Развитие навыков аудирования.
Просмотр фильма
“The window to Britain”.
Fill in the table while you watching.
Let’s work with the map and answer the
questions.
1. What is the official name of the country?
2. How many parts does the UK consist of? Name
them.
3. What are their capitals?
4. What is the population of the UK?
5. Who is the Head of the state?
6. Where does the Queen live?
7. What is the official language of the UK?
8. What are the famous cities of this country?
Choose the correct answer.
1.
What is the birthplace of William
Shakespeare?
a) Liverpool b) Edinburgh c) Stratford – upon – Avon
2.
What is the home of the Beatles?
a) Liverpool b) Cardiff c) London
3.
What do Cambridge and Oxford have
in common?
a) they are both Welsh
cities b) universities c) they both have lots of lakes
4.
The British farmland constitutes:
a) 20% of land b) 75% of land c) 73% of land
5. How many National parks
does the UK have?
a) 10 b) 12 c) 20
|
11 слайд – фильм о СК и
таблица
12 слайд – карта СК
13-17 слайды - вопросы
|
6
|
Музыкальная пауза.
Every
part of the United Kingdom has its own music, too. Listen to the records and
tell me, what music it is?
(Ireland – harp, Scotland – bagpipes)
|
18 слайд – музыкальная
пауза
|
7
|
Развитие страноведческих и лексических навыков по
теме Флаги и символы».
Every country in the UK has it’s own symbol and
flag. Match the countries and their symbols. (flags)
What country does this flag belong to? How do
people call this flag? (the Union Jack)
|
19-21 слайды – флаги и
символы
|
8
|
Развитие навыков чтения.
Let’s read and learn some interesting information
about the UK.
Look through the text and find the information
to describe the pictures.
(countryside, bulldog, horse-racing, pubs,
English policeman, drive on the left)
|
Раздаточный материал с
текстом
22 слайд – фотографии к
тексту
|
9
|
Развитие навыков монологической речи –
рассказ о Соединенном Королевстве с опорой на план.
|
23 слайд – карта СК и
речевые клише
|
10
|
Заключительный этап урока.
What presents would you buy for you and your
relatives?
I would buy ……for my
mother/sister/brother/friend.
|
24 cлайд
– сувениры и подарки
25 слайд - самолет
|
11
|
Домашнее задание
Презентации
и доклады о Соединенном Королевстве
|
|
12
|
Рефлексия.
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий