Класс:
шестой
УМК: «Enjoy English-4» (авторы М.З.
Биболетова, О.А. Денисенко, Н.Н. Трубанева) )
Цель урока: формирование коммуникативной
компетенции.
Задачи урока:
Обучающие:
1.Развивать
умения и навыки устной речи: учить рассказывать о городе, селе.
2.
Развивать умения и навыки чтения:
- учить
читать и полностью понимать текст, построенный на знакомом языковом материале.
3. Уметь
выразительно рассказывать произведение детского фольклора (стихотворением на
английском языке).
4.
Познакомить учащихся с правилом образования степеней сравнения односложных
прилагательных.
Развивающие:
развивать речевые способности учащихся, внимания, мышления, памяти и воображения.
Воспитательные:
воспитывать личность, которая может представить свою культуру и познать
иноязычную.
Оборудование: компьютер, проектор, мультимедийная презентация,
электронный материал к учебнику, карточки, доска.
Ход урока:
1.Организационный момент:
- Good morning, children.
- Good morning, teacher.
- How are you?
- Fine, thank you. And you?
- I am all right, thank you. Sit down, please. Let’s start our lesson.
-What season is it now?
- Is it November now?
- Is it cold today?
- Is it rainy?
- Do you like rainy weather?
- What is your favorite
season?
2. Введение в тему урока.
Some people live in the city
some live in the country. Where do you live?
Do you like you city?
All of us love our native
place. The theme of our lesson is “Being
happy in the country and in the city”
Let’s meet our guests. Here is
Sveta and Alex. They will help us to review our vocabulary and learn the new
grammar rule.
Sveta lives in Moscow and Alex
lives in Oxford. They like the places they live and they like the well-known
English proverbs. Read and translate them: “East or West – home is best” “There
is no place like home”.
3.Фонетическая зарядка.
Now let’s do our phonetic drills.
4. Развитие лексических навыков.
Look at this word. (country) Какие
значения имеет это слово?
Read and translate the sentences.
Look at these words. (city town) Что означают эти слова? В чем различие?
What do you see in the pictures? – It is ……(Учащиеся называют слова по теме)
5.Закрепление лексических навыков.
Read the story. Use words instead the pictures.
These sentences are about the city. Read and say: true or false.
•
The city is big.
•
In the city you can see green
fields and nice green gardens.
•
The streets are wide and long.
•
There are a lot of cows and
sheep in the city.
•
There are a lot of people in
the city.
•
The houses in the city are
nice and small.
•
In the streets you can see a
lot of cars and tall houses.
6. Выразительное чтение стихотворения.
Do you know the poem about the city and the country?
Who would like to recite the poem?
Учащиеся
рассказывают стихотворение упр.6 стр.35.
7.Развитие навыков аудирования.
Now let’s listen.
Sveta and Alex are at the International Musical Festival
in Moscow. They meet a lot of new friends there. Listen to one of the girls. I
will give you cards. Look through the task for a minute. Listen and tick
the correct
option.
Учащиеся слушают
рассказ и выполняют задание (электронный материал)
ФИЗКУЛЬТМИНУТКА
8. Введение грамматического материала по теме
«Степени сравнения прилагательных»
А теперь мы
снова встречаемся с Алексом. Он поможет нам познакомиться с новым
грамматическим правилом. Алекс живет в Оксфорде.
На доске: Oxford
is a
big town.
На каникулах
Алекс поехал в Лондон. Он удивился, какой Лондон большой город:
На доске: London is bigger
than Oxford.
Экскурсия была
интересной. Но все равно не хватило времени посмотреть весь город.
На доске: I think London is the biggest city in
Great Britain.
мотрите на эту
цепочку слов. Какой частью речи являются эти слова? Чем они отличаются? Детям
предлагается попытаться объяснить, как образуются степени сравнения
прилагательных.
9. Первичная отработка
нового материалаУчащиеся повторяют прилагательные за учителем:
tall – taller – the tallest
dirty – dirtier – the dirtiest
big – bigger – the biggest
small – smaller – the smallest
large – larger – the largest
wide – wider – the widest
clean – cleaner – the cleanest
long – longer – the longest
10.Закрепление грамматического материала в
упражнениях.
Let’s compare the city and the country:
tall
– the tallest
dirty – dirtier –
big
– the biggest
small
– the smallest
large – larger –
wide
– –
clean
– –
long
– –
•
In the city houses are (tall) than in the country.
•
In the city bridges are (long) than in the country.
•
In the city streets are (wide) than in the country.
•
In the city rivers are (dirty) than in the country.
•
In the country houses are (small) than in the city.
•
In the country rivers are (clean) than in the city.
•
In the country gardens are (big) than in the city.
•
Which is the warmest season?
spring autumn summer
•
Which is the largest country?
Great
Britain Russia France
•
Which is the biggest city?
Moscow Oxford Paris
•
Which is the longest river?
the
Thames the Volga the Don
11. Чтение.
Alex sent us a letter. Let’s read
it.
Учащиеся читают
упр.9 стр.36
12. Вопросно-ответная работа по
тексту.
•
What is the capital of Great Britain?
•
What is there in London?
•
What cities and towns can you see in Great Britain?
•
Where does Alex’s granny live?
•
What is there in the country?
•
Do you like Great Britain?
•
Do you want to visit Great Britain?
А
теперь давайте найдем в письме Алекса односложные прилагательные. Образуйте степени сравнения.
13. Подведение итогов урока:
We’ve learnt a lot of information about the city and the country. Where
would you like to live?
That’s all for today.
14. Рефлексия. Выставление оценок.
You worked hard today. Your marks are…
What are your impressions of the lesson? You may speak Russian.
15. Домашнее задание: ex.17 p. 38 – read the story, ex.3 p.48 – in written
form
Комментариев нет:
Отправить комментарий